niedziela, 30 lipca 2017

„Kiedy odszedłeś” Jojo Moyes

Recenzja zawiera spoilery odnoście pierwszej części. 


„Kiedy odszedłeś” to kontynuacja bestsellerowej książki „Zanim się pojawiłeś, na punkcie której, a także jej ekranizacji, oszaleliśmy. Powieść ta nadal szczyci się ogromną popularnością, a wysoka ocena na Lubimy Czytać zachęca tych, którzy jeszcze jej nie przeczytali. Co natomiast z jej kontynuacją? „Kiedy odszedłeś została nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 na portalu lubimyczytac.pl w kategorii literatura obyczajowa i romans. Czy słusznie? 

Akcja powieści toczy się dwa lata po śmierci Willa. Lou, pomimo tego o co prosił ją chłopak, nadal nie może pogodzić się z jego stratą. Cierpi i rozpacza. W każdej wolnej chwili myśli o ukochanym i jest zła na siebie, że nie potrafi spełnić jego ostatniej prośby. Męczy ją również poczucie winy, że mogła zrobić coś jeszcze, aby odwieźć Willa od podjętej przez niego decyzji. W życiu Lou pojawiają się niespodziewanie dwie osoby - Lily i Sam. Kim oni są? Tego nie mogę Wam powiedzieć, ale obiecuję, że nieźle namieszają w życiu nadal pogrążonej w żałobie dziewczyny. 
Jojo Moyes tym razem skupiła się na psychologicznej stronie głównej bohaterki. Skrupulatnie opisuje jej ból, cierpienie i tęsknotę, a także niemoc, z którą Lou kompletnie sobie nie radzi. „Kiedy odszedłeś” to książka nie tylko o żałobie, ale przede wszystkim o podnoszeniu się po stracie kogoś bliskiego. O szukaniu szczęścia. O szukaniu sensu życia w błahych rzeczach. W książce tej, z żałobą spotyka się nie tylko Lou. Za sprawą tego, iż dziewczyna chodzi na terapię, poznajemy wiele osób, którzy są w podobnej sytuacji do głównej bohaterki. Każdy z nich ma inną historię, inaczej radzi sobie ze stratą żony/męża itp. 

Od dawna uważam, że niektóre historie nie powinny być kontynuowane. I taką historią jest właśnie „Zanim się pojawiłeś”. Pomimo tego że druga część podobała mi się (ale bardziej jako osobna książka), uważam, że jest to niepotrzebna powieść napisana na siłę. Szczególnie postać Lily została wprowadzona do całej historii w sposób wymuszony, jakby autorka chciała napisać kontynuację, ale za bardzo nie miała pomysłu czym zaskoczyć czytelnika. „Kiedy odszedłeś” jest książką znacznie gorszą od pierwszej części. „Zanim się pojawiłeś” oczarowało mnie nie tylko pomysłem na fabułę i tym, że pół książki przepłakałam, ale także humorem, pomimo tego, że przewodni temat powieści był dość ciężki i trudny. Ja śmiałam się do łez z dialogów między Lou i Willem, z ich ciętych ripost. W drugiej części niestety mi tego zabrakło. Wiem, że to książka nastawiona na to, żeby głównie wzruszyć czytelnika a nie rozśmieszyć, ale również tego nie udało się autorce dokonać. Owszem, zaszkliły mi się oczy w końcowej fazie książki, ale to nie było to. Doszły mnie również słuchy, że ma zostać wydana trzecia część historii. Zakończenie drugiej części również wskazuje na to, że czeka nas dalszy ciąg. Nie wiem co o tym myśleć. Mam co do tego naprawdę mieszane uczucia. 

Podsumowując, „Kiedy odszedłeś” to książka, która mi się podobała, ale jako oddzielna pozycja a nie kontynuacja.  Jako druga część uważam, że jest napisana trochę na siłę. Polecam Wam tę książkę, jeśli naprawdę jesteście bardzo ciekawi jak Lou radzi sobie ze stratą Willa. Natomiast jeśli zakończenie pierwszej części Wam wystarcza - odpuście ją sobie. 


10 komentarzy:

 1. Zbyt wiele podobnych opinii przeczytałam, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, aby nie sięgać po kontynuację - znajomość pierwszej części mi w zupełności wystarcza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jak i jej poprzedniczka okazały się aż takim arcydziełem, a ja nawet o nich nie słyszałam.
  Niezwykle intryguje mnie to, w jaki sposób bohaterka radzi sobie ze śmiercią bliskiej osoby, a co za tym idzie, spotkania grupowe, które wyłaniają kolejne dramatyczne historie, tym razem innych postaci. Pomimo Twojej zniechęcającej opinii jestem w stanie dać obu pozycją szansę. Mam jednak wątpliwości co do "Kiedy odszedłeś". No cóż, zobaczymy jak to ze mną będzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako, że czytałam "Zanim się pojawiłes", miałam ochotę sięgnąć po kontynuację - jednak po Twojej recenzji zastanawiam się czy jest sens. Może kiedyś. ;)

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam obie części na tablecie, ale mam tyle książek do recenzji, że nie mam czasu na nic poza nimi :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam podobne do Ciebie wrażenia. Książka mi się podobała, ale jest zdecydowanie słabsza od Zanim się pojawiłeś.

  Pozdrawiam
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytam różne opinie dotyczące tej książki i chyba jestem jedną z niewielu, którzy uważają tę część za lepszą :D "Kiedy odszedłeś" jakoś tak przyjemniej mi się czytało, bardziej mnie zaciekawiło ^^

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja oglądałam tylko film pierwszego tomu. Muszę przeczytać całą serię. Ktoś mi gdzieś zaspojlaerował kim były te obce osoby, dzięki że powiedziałaś, że nie zdradzisz kto to, teraz wiem, że ktoś mi zepsuł przyjemność dowiedzenia się. Chyba nie powinnam tego wiedzieć xD

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nie czuję potrzeby poznawania tej książki. Właśnie uważam, ze może być prowadzona na siłę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię, czytałam. ;) Ale to nie to samo co tom pierwszy. ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli już tu jesteś, drogi Czytelniku, to zostaw po sobie jakiś ślad - najlepiej w postaci komentarza. Dodaj link do swojego bloga, ułatwisz mi odwiedziny :)